top of page
aasa.jpeg
aasa.jpeg

E-2 YATIRIMCI VIZESI

E-2 Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi, ABD ile ticari anlaşmaları olan 30'dan fazla ülkenin vatandaşlarına veya vatandaşlarına sunulan ABD vizeleri ailesinin bir parçasıdır. Türkiye bu ülkelere dahildir.

 

Yatırım yapacak yeterli birikimleri olan bireyler, bir iş, işletme veya ofis kurmak için E-2 vizesi ile ABD'ye gelebilirler.

 

E-2 vizesi, Yeşil Kart gibi süresiz ikamet sağlamasa da, en önemli avantajlarından biri, E-2 vizesinin süresiz olarak veya söz konusu iş geçerli olduğu sürece uzatma olanağıdır. E-2 vizesi sahipleri, tıpkı tüm ABD vatandaşları gibi, ücretsiz okul, sağlık gibi tüm yaşam avantajlarına sahiptirler.

***Tum bu bilgiler bilgi amaclidir kesinlikle yasal tavsiye niteliginde degildir!

E-2 Vizesi için Yatırım Gereksinimleri

Genel bir rehber olarak, yatırım yapmak için minimum 100.000 – 200.000 ABD doları olan kişilere E-2 yolunu önerilir. 

 

Yatırımcılar E-2 vizesi için borç para alabilirler, ancak krediyi şirketlerin teminatıyla güvence altına alamaz cunku bu durumda USCIS borç verenin asıl yatırımcı olduğunu belirleyecektir.

 

E-2 vizesi almanın temel bileşenlerinden biri, Matter of Ho davasına uygun bir iş planıdır.

 

İş Göçü Planı Geliştirme

Bireysel yatırımcı, ABD'ye girmekteki tek amacının bir işletmeyi işletmek veya geliştirmek olduğunu kanıtlamalıdır.

 

Yatırımcının iş geliştirme niyetini gösteren kanıtlar, işletmenin en az %50'sine sahip olmak veya onlara operasyonel kontrol sağlayan önemli bir yönetici veya liderlik pozisyonuna sahip olmak olabilir.

 

Bir “yatırım” olarak nitelendirilmek için sermaye kaybı riskinin gösterilmesi de gereklidir. Yatırımcı ayrıca, birikimlerin doğrudan veya dolaylı olarak yasa dışı yollarla elde edilmediğini de göstermelidir. (Bu yüzden E-2 icin gayrimenkule yatırım yapamazsınız.)

Herhangi bir yatırım marjinal olarak görülmemeli, yani ABD'ye girdikten sonraki beş yıl içinde vize sahibine ve herhangi bir aileye yetecek gelir elde etme şansı yüksek olmalıdır.

 

Ek olarak, işletmenin kendine özel bir lokasyonu olmalıdır. E-2 şirketleri, yatırımcının evinden iş/ticaret yapamaz.

 

Hem yeni hem de mevcut şirketler E-2 yatırımlarına hak kazanabilirler. Bireysel yatırımcılar, varlıklarıni  yalnızca kendilerine iş yaratmak amacıyla kullanamazlar. Bu basvurularla ilgili deneyimlerimize bakarak, işletmenin boyutuna gore en az üç ila beş kişiyi istihdam ettirmesi gerektiğini gösteriyor.

 

E-2 Vize İşlem Süresi, Kalış Süresi ve Uzatmalar

E-2 vizeleri iki yıla kadar geçerlidir ve sınırsız sayıda iki yıllık uzatma imkanı vardır.

 

E-2 vizesi almanın süresi, başvurduğunuz konsolosluğa bağlıdır ve tamamlanması iki haftadan beş aya kadar sürebilir. İlk incelemeden sonra, konsolosluk başvuru sahibi ile bir görüşme ayarlayacaktır.

 

E-2 vizesi kapsamındaki tüm kişilerin ABD'ye giriş ve çıkış yapmasına izin verildiğini unutmayın. Birincil vize sahibi, ülkeye yeniden giriş yaptığında otomatik olarak iki yıllık bir uzatma alacaktır.

 

Ancak bu, ne kadar kalabileceklerini dikkatle takip etmeleri ve herhangi bir E-2 uzatması için zamanında başvurmaları teşvik edilen aile üyeleri için geçerli değildir.

 

E-2 Çalışan Gereksinimleri

E-1 "Anlaşmalı Tüccar" vizesi gibi, E-2 vizesi de aşağıdaki koşulları karşılamaları koşuluyla diğer personele uzatılabilir:

 

 

  • Denetim veya yönetici pozisyonlarında calistigi surece

  • İşletmenin yürütülmesi için gerekli olan bir konumda oldugu surece

  • Yasal olarak "Çalışan" terimine uydugu surece

  • E-2 başvuru sahibi ile aynı ülkeden geldigi surece

E-2 Vizesi Sahiplerinin Ailesi

E-2 vizesi, başvuranın eşini ve diğer yakın aile üyelerini de (yani, 21 yaşın altındaki evli olmayan çocukları) kapsayabilir. Eş, Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışma hakkı veren bir İstihdam Yetkilendirme Belgesi (EAD) için başvurabilirler. (Ailenin E-2 sahibi ile aynı ülkeden gelmesi gerekmez.)

("https://www.uscis.gov/working-in-the-united-states/temporary-workers/e-2-treaty-investors")

Biz USA YATIRIM DANISMANLIK olarak, vizeye uygun yatırım fırsatlarının sunulması konusunda, sizlere yardımcı oluyoruz.

Ücretsiz Tanışma ve İhtiyaç Belirleme Toplantısı için lütfen tıklayınız!
Amerika E-2 Yatırım  Vizesi | Usa Yatırım Danışmanlık  
bottom of page