top of page
Amerika E-2 Yatırım  Vizesi | Usa Yatırım Danışmanlık  

Kaliforniya'da Yasam

Bir Kaliforniyalıyla, orada yaşamanın nasıl bir şey olduğu hakkında konuşursanız, muhtemelen ilk şu önce üç şeyi söyleyeceklerdir: hava, yemek ve kültürel çeşitlilik. Kaliforniya'nın konumu ve topografyası geregi, eyaletin büyük bir kısmının, özellikle de kıyı boyunca, yıl icerisinde oldukça tutarlı bir sıcak hava iklimi etkisindedir. (Örneğin, Los Angeles'ta yılda ortalama 263 güneşli gün vardır.) Ve bu harika havayı değerlendirmek için birçok fırsat vardır. California, Yosemite, Sequoia ve Joshua Tree dahil 28 milli parka ev sahipliği yapmaktadır. Ve eyalet çapında plajlar, yürüyüş parkurları ve daha fazlası dahil olmak üzere açık hava etkinlikleri için birçok yer vardır.

California'nın Central Valley'i büyük bir tarım merkezidir, bu nedenle taze ürünler ucuzdur ve çok kalitelidir. Dahası, Kaliforniya, kısmen güçlü göçmen toplulukları nedeniyle, sakinlerine sunulan çok çeşitli mutfaklara sahiptir. Farklı kültürlerden birçok farklı yöresel mutfağa ev sahipliği yapmaktadır.

Göçmenlerin iniş yeri olarak tarihsel rolünün bir başka sonucu: Kaliforniya'nın nüfusu oldukça çeşitlidir. Aslında, ABD'deki etnik açıdan en çeşitli ikinci eyalettir ve toplam nüfusunun yüzdesi açısından en yüksek göçmen sayısına sahiptir. California'da yaşıyorsanız, büyük olasılıkla her kökenden ve her kesimden insanlarla yaşıyor ve çalışıyorsunuz olacaksınız.

California, sıcak ve güneşli bir iklime sahip olmasıyla bilinir ve bu genellikle doğrudur. Bununla birlikte, eyalet, çok çeşitli farklı iklimlerle sonuçlanan inanılmaz derecede çeşitli bir coğrafyaya sahiptir. İkisi arasındaki kısa mesafeye rağmen, sıcaklıkların bir yerden diğerine önemli ölçüde değişebildiği "mikro iklimlere" sahip olmasıyla bilinir. Örneğin, bir yaz gününde, Palo Alto'da 60 F derece, San Jose'de ise 80 F derece, aralarındaki uzaklik 20 milden daha az olabilir.

Genel olarak, Kaliforniya'yı beş iklim bölgesine sahip olarak düşünmek faydalı olabilir:

  • Güney sahili

  • Kuzey Kıyısı

  • Merkez Vadi

  • Kaliforniya Çölü

  • Sierra Nevada ve kuzey ormanları

Kaliforniya'nın kıyı bölgeleri en tutarlı havaya sahiptir ve Kaliforniya sakinlerinin %68'i okyanus boyunca ilçelerde yaşayan en yoğun nüfuslu bölgelerdir. Genel olarak konuşursak, Güney Sahili Kuzey Sahilinden daha sıcak, daha güneşli ve daha kurudur. Örneğin, Los Angeles'ta ortalama yaz mevsimi 80'lerin ortalarındadır ve şehir yılda yaklaşık 23 yağmurlu gün yaşar. Bu arada, San Francisco'da tipik bir yaz mevsimi 60'ların ortalarındadır ve şehir yılda yaklaşık 45 gün yağmur alır.

Kaliforniya'nın tarım merkezi olan Central Valley, kıyıdan daha belirgin mevsimlere sahiptir. Sıcak yazları düzenli olarak 90'ların en yüksek ve 100'lerin en düşüğüne ulaşırken, kış mevsiminin zirveleri 50'lerin ortalarında gezinir. Kaliforniya'nın kıyı bölgelerinde yaşamayanların geri kalanı çoğunlukla burada, Sacramento ve Fresno gibi şehirlerde yaşar.

Sierra Nevada ve Sierra Madre de dahil olmak üzere Kaliforniya'nın dağları ve kuzey ormanları çok daha soğuktur ve eyaletin geri kalanından çok daha fazla yağış (kar dahil) görür. Yüksek rakımlarda, kar bazen yılın sonlarına kadar devam eder ve bazen Temmuz'da veya daha sonra kayağa gitmeyi mümkün kılar. Sıradağlar boyunca küçük kasabalar vardır ancak nüfus yoğunluğu kıyılardan çok daha azdır.

Nevada sınırındaki Kaliforniya çölleri ise yıl boyunca sıcak ve kuraktır. Özellikle Ölüm Vadisi, tarihte kaydedilen en yüksek sıcaklık rekorunu kırarak dünyanın en sıcak yerlerinden biri olmasıyla ünlüdür. Çöller insanlar için uygun değildir ve seyrek nüfusludur.

california

California, yeni sakinler için neredeyse sonsuz çeşitlilikte iş fırsatlarına sahiptir. California'nın GSMH 2,7 trilyon dolardır. Kalifornia bir ülke olsaydı, GSYİH'sı dünya çapında beşinci sırada yer alacak ve bu onu Ingiltere'nin önüne geçirecekti. California ayrıca, güçlü ekonomisine katkıda bulunan çeşitli endüstrilere sahiptir, bu da sakinler için birçok farklı iş türü olduğu anlamına gelir.

Eyalet çapında önemli endüstriler arasında ticaret, tarım ve turizm bulunmaktadır. Los Angeles da dahil olmak üzere Güney Kaliforniya'da film, televizyon ve müzik prodüksiyonu gibi önemli endüstriler arasında eğlence yer alır. San Francisco Körfez Bölgesi, binlerce küçük şirket ve girişimin yanı sıra Apple, Google ve Facebook gibi teknoloji devlerine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Ortalama hane geliri ülkedeki en yüksek gelirler arasındadır ve hem Teksas (56.565 $) hem de New York eyaleti (62.909 $) üzerindedir, ancak yüksek ücretler yüksek bir genel yaşam maliyeti ile dengelenir.

Kaliforniya'da Nerede Yaşamalıyım?

 

California, her biri kendi tarzına, yaşam maliyetine ve iş fırsatlarına sahip, yaşamak için sonsuz bir dizi farklı imkana sahiptir. Aşağıda, yaşam maliyetleri ve akılda tutulması gereken bazı artıları ve eksileri ile birlikte birkaç popüler destinasyona bir göz atın.

 

Los Angeles'a ve Güney Kalifornia'ya taşınmak

Los Angeles, Kaliforniya'nın en büyük şehri ve güneşli SoCal kültürünün merkez noktasıdır. Şehrin kendisi büyük, ancak tüm ilçe neredeyse Connecticut eyaleti kadar büyük. Sahildeki Santa Monica'dan lüks Beverly Hills'e kadar yüzlerce farklı mahalle ve yaşanacak yer var. Ancak bu boyut, herhangi bir yere ulaşmanın uzun zaman alabileceği anlamına gelir ve Los Angeles'ın trafiği herkesin bildiği gibi baş ağrısına neden olur. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, ünlülerle karşılaşabilirsiniz. Ancak yaklaşık 4 milyonluk bir nüfusla gözlerinizi dört açmanız gerekecek.

Güney Kaliforniya’da ise durum biraz daha farklıdır. Huzurlu ve göreceli olarak sakin bir yasam, güzel evler, iyi okullar ve sonsuz imkânlar ile yaşayanlara sunulmaktadır. Trafik problemi de çok daha azdır.

 

Anahtar endüstriler: Eğlence (müzik, filmler, televizyon)

Tek yatak odalı daire için ortalama kira: 2,366 $

En iyi avantajlar: Plajlar, yürüyüş, Disneyland

En büyük dezavantajlar: Kentsel yayılma, trafik

San Francisco'ya taşınmak

San Francisco,  20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarındaki teknoloji patlaması ile kültürel prestij açısından Los Angeles ile eşit bir seviyeye eristi ancak konu yaşam maliyetine geldiğinde daha pahalı denilebilir. . Tipik mevsimlere uymayan, değişken hava koşullarına sahiptir. En sıcak aylar Eylül ve Ekim'dir ve sıcaklıklar günün konumuna ve saatine bağlı olarak çılgınca dalgalanabilir. Ama her zaman heyecan verici bir şeyler oluyor ve şehrin tam ortasındaki güzel sıra evleri, birinci sınıf restoranlar ve parklarla karşılanacaksınız. Şehrin küçük boyutu ve yüksek yoğunluğu, burada arabasız hareket etmenin eyaletteki herhangi bir yerden çok daha kolay olduğu anlamına geliyor.

 

Anahtar sektörler: Teknoloji şirketleri ve girişimler, finans

Tek yatak odalı daire için ortalama kira: 3.677 $

En iyi avantajlar: Harika restoranlar, arabaya gerek yok

En büyük dezavantajlar: Çok yüksek konut maliyetleri

 

Bay Area'ya taşınmak (San Francisco dışında)

San Francisco'nun küçük coğrafi boyutu göz önüne alındığında, San Francisco'nun kültürünün şehrin ötesine, çevredeki Körfez Bölgesi'ne yayılması şaşırtıcı değil. Körfez Bölgesi, Silikon Vadisi'ne ve teknoloji devleri Apple, Facebook ve Google'a ev sahipliği yapıyor. Stanford Üniversitesi ve California-Berkeley Üniversitesi de dahil olmak üzere, ülkedeki en iyi üniversitelerden bazıları da burada bulunmaktadır. San Francisco'nun kuzeyinde Marin, Napa, Sonoma ve Redwood Ulusal Parkı bulunur.

 

Bazı yönlerden Körfez Bölgesi, San Francisco'nun kendisinden daha çok Kaliforniya'nın geri kalanına benziyor. Hava daha sıcak, her şey daha dağınık ve orada yaşamak için muhtemelen bir arabaya ihtiyacınız olacak. Ancak Berkeley ve Oakland gibi San Francisco'ya yakın şehirlerdeki kiralar hala tipik bir California apartman dairesinden daha pahalı ve aynı kültürel değerler hakim. Körfez Bölgesi'ndeki en büyük şehir olan San Jose, aslında San Francisco'nun kendisinden daha büyük. Yani SF, bölgedeki büyük bir şehir için tek seçeneğiniz değil.

 

Anahtar endüstriler: Teknoloji şirketleri ve yeni başlayanlar, finans (San Francisco'ya benzer)

Tek yatak odalı daire için ortalama kira: 2,397 $ (San Jose-Sunnyvale-Santa Clara metropol bölgesinde)

En iyi avantajlar: Bol miktarda yeşil alan

En büyük dezavantajlar: Düşük yoğunluk, her yere arabayla gitmeniz gerektiği anlamına gelir

 

San Diego'ya taşınmak

San Diego, Kaliforniya'nın en büyük sahil kasabasıdır. Eyaletteki en büyük ikinci şehirdir ve Kaliforniya'nın güneybatı köşesinde, Meksika'nın Tijuana sınırının hemen üzerinde yer almaktadır. Kalabalık nüfusuna rağmen, Los Angeles'tan çok daha küçük bir kasaba havasına sahiptir. San Diego'da yaşam genellikle çok rahattır ve yıl boyunca plaja gitmek için bol fırsatlar vardır. Temmuz ayında ortalama en yüksek sıcaklık 75 ° F iken Ocak ayında ortalama 65 ° F ile sadece 10 derece daha soğuktur. Ancak şehrin rakipsiz havası, kiraların çok yüksek olduğu anlamına geliyor.

 

Anahtar endüstriler: Savunma/askeri, ticaret, turizm, biyoteknoloji

Tek yatak odalı daire için ortalama kira: 1.851 $

En iyi avantajlar: Plajlar, San Diego Hayvanat Bahçesi

En büyük dezavantajlar: Konut maliyetlerine kıyasla düşük ücretler

 

Sacramento'ya taşınmak

Sacramento, Kaliforniya'nın başkentidir ve yaklaşık 495.000 nüfusu ile eyaletin altıncı en büyük şehridir. San Francisco'dan arabayla yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunur. Sacramento'da ortalama bir kira, ayda 1.700$ civarındadır. Bölgede keşfedilecek çok sayıda göl ve nehir var, bu nedenle suya binmek için çok uzağa gitmenize gerek yok. Ayrıca Sacramento, sizi Tahoe Gölü ve Yosemite gibi kayak ve milli parklara yakınlaştırır.

 

Sacramento, okyanustan Kaliforniya kıyıları kadar ılımlı bir etki almıyor, bu nedenle yaz aylarında hava çok daha sıcak oluyor, yazın en yüksek seviyeleri genellikle 90'ların en düşük seviyelerine ulaşıyor. Kışlar daha soğuktur, ancak soğuk değildir: Kışın en düşük seviyeleri tipik olarak 50'lerin altındadır.

 

Anahtar endüstriler: Devlet yönetimi, ticaret, tarım, sağlık hizmetleri

Tek yatak odalı daire için ortalama kira: 1.400 $

En iyi avantajlar: Ulusal parklara kolay erişim, uygun fiyat

En büyük dezavantajlar: Sıcak yaz havası

bottom of page